Telefon: 510-425-170

Email: ospbrzezinka@o2.pl

 Jak w roku ubiegłym tak i w tym powiatowy Dzień Strażaka został zorganizowany na terenie klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Wadowicach. Nasza jednostka była reprezentowana przez druhów z pocztem sztandarowym i MDP. Po odprawionej Mszy przez kapelanów Straży Pożarnej w klasztorze dowódca uroczystości mł. bryg. Tomasz Kasperek złożył meldunek wicewojewodzie małopolskiemu Józefowi Gawronomi, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz pocztów jednostek JRG i OSP. 

Akt podniesienia flagi państwowej nastąpił przy hymnie państwowym, który został zagrany przez połączone siły orkiestr dętych Ochotniczej Straży Pożarnej z Kleczy i Choczni pod batutą kapelmistrza Jarosława Mitoraja.

Po podniesieniu flagi za pomocą podnosnika hydraulicznego komendant powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak przywitał wszystkich przybyłych gości oraz gospodarzy obiektu. Przedstawił krótki raport, w którym zwrócił uwagę na tegoroczną rocznicę odzyskania niepodległosci przez Polskę, do której na pewno przyczynili się druhowie ochotnicy. 

Podczas apelu został poświęcony i przekazany nowy wóż bojowy marki Volvo dla KP PSP Wadowice, który będzie służył w JRG Wadowice jako pierwszo wyjazdowy samochód. Volvo pochodzi w ramach przetargu KOLEJ. 

 

Samochód zabudowała firma Bocar na podwoziu Volvo FL 280 4×2 z silnikiem o mocy 210 kW, spełniającym normę Euro 6 i automatyczną skrzynią biegów.

Nadwozie wykonano w układzie skrytek 3+3+1. Na wyposażeniu znajduje się m.in. zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, agregat proszkowy Total o pojemności 250 kg proszku gaśniczego ABC wraz z linią szybkiego natarcia, system piany sprężonej Bocar SPS 2400, autopompa o wydajności prawie 3000 litrów na minutę i zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS.

 

- W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspominamy i czcimy tych, którzy o tą wolną Polskę walczyli, począwszy od generałów, żołnierzy, przez artystów, poetów, pielęgniarki, lekarzy, czy różne organizacje społeczne. Ale nie możemy zapominać także o strażakach, o ochotniczych strażach pożarnych. To dzięki strażakom byliśmy gotowi, aby o tą wolność walczyć. To między innymi dzięki ich wzorowej postawie dziś możemy żyć w wolnej Polsce – mówił Bartosz Kaliński. - Dlatego w tym roku w sposób szczególny postanowiliśmy uhonorować jednostki OSP, które mają ponad 100 lat. Te, które swoją działalność rozpoczęły jeszcze przed 1918 r. i ogromnie przyczyniły się do tego, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce – dodał starosta.

Powiat Wadowice
Na terenie powiatu takich jednostek jest 25. Najstarsze są OSP w Andrychowie, która ma już 178 lat (!) oraz OSP w Wadowicach – 151 lat. Pozostałe „stulatki” to: OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej – 138 lat, OSP w Lanckoronie – 131, OSP w Choczni – 131, OSP w Brzezince – 130, OSP w Paszkówce – 121, OSP w Izdebniku – 119, OSP w Zebrzydowicach – 116, OSP w Wieprzu – 116, OSP w Targanicach Dolnych – 113, OSP w Leńczach – 113, OSP w Inwałdzie 112, OSP w Jaroszowicach – 112, OSP w Skawcach – 110, OSP w Brodach – 109, OSP w Przytkowicach – 108, OSP w Gierałtowicach – 108, OSP w Roczynach – 107, OSP w Rzykach – 107, OSP w Zagórniku – 107, OSP w Spytkowicach – 106, OSP w Frydrychowicach – 106, OSP w Przybradzu – 106 i OSP w Marcyporębie – 105 lat.

 

Poza wyróżnieniami od władz powiatowych były także inne. Najbardziej zasłużonych członków OSP i strażaków PSP uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi, a w uznaniu nienagannej służby licznej grupie funkcjonariuszy zostały wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe.
Oto wykaz odznaczonych strażaków Państwowej Straży Pożarnej:

1. "Złoty Krzyż Zasługi”: mł. bryg. w st. spocz. Antoni Hutniczak.

2. Srebrny Medal "Za Długoletnią Służbę": ogn. Tomasz Paździor, mł. ogn. Rafał Galus, mł. ogn. Andrzej Ryłko.

3. Brązowy Medal "Za Długoletnią Służbę": mł. ogn. Sławomir Kensiak i mł. ogn. Andrzej Wróbel.

3. Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- brązowa: asp. Bogusław Matusiak.

4. Odznaka "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- srebrna: mł. bryg. Krzysztof Wądolny,

- brązowa: asp. sztab. Dariusz Dyrcz, asp. Łukasz Czwartek, asp. Szymon Ptaszek, mł. asp. Tadeusz Dębski.

Awansowani na wyższe stopnie służbowe zostali następujący funkcjonariusze KP PSP Wadowice:

- do stopnia młodszego brygadiera: st. kpt. Piotr Kuźma,

- do stopnia starszego kapitana: kpt. Andrzej Wojnowski,

- do stopnia aspiranta sztabowego: st. asp. Mariusz Niemas,

- do stopnia starszego aspiranta: asp. Leszek Strojny,

- do stopnia aspiranta: mł. asp. Bogdan Suter,

- do stopnia starszego ogniomistrza: ogn. Zbigniew Hajost,

- do stopnia ogniomistrza: mł. ogn. Piotr Kusina, mł. ogn. Sławomir Srokosz,

- do stopnia młodszego ogniomistrza: st. sekc. Piotr Gracjasz, st. sekc. Bartłomiej Kachnic, st. sekc. Piotr Kwarciak, st. sekc. Marek Odrowąż, st. sekc. Karol Okręglicki, st. sekc. Aneta Rąpel, st. sekc. Łukasz Wawak,

- do starszego sekcyjnego: sekc. Łukasz Bereta, sekc. Gabriel Domasik, sekc. Janusz Guzdek, sekc. Michał Janicki, sekc. Andrzej Moskała, sekc. Sebastian Szczurkowski.

Za wzorową postawę i osiągnięcia w realizacji zadań służbowych dyplomem specjalnym Komendanta Głównego PSP wyróżniony został mł. bryg. Mirosław Matusik.

W uznaniu zasług w działalności na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z terenu powiatu wadowickiego Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak uhonorował pamiątkowymi dyplomami następujące osoby:

- dh Antoni Kwarciak,

- dh. Elżbieta Gałuszka,

- dh Mateusz Żukowski,

- dh mł. bryg. w st. spocz. Henryk Maciejczyk,

- dh st. asp. Krzysztof Kobielus,

- dh Adam Kociołek,

- dh Franciszek Prokurat,

- dh Andrzej Strzeżoń,

- dh st. kpt. Marek Nowak,

- dh Tadeusz Chrostek,

- mł. bryg. Jacek Kolber

A w uznaniu zasług w działalności na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z terenu powiatu wadowickiego, a także wzorową współpracę z KP PSP w Wadowicach wyróżnił pamiątkowymi dyplomami niżej wymienione druhny i druhów:

- dh Marek Lenart,

- dh. Alicja Lenart,

- dh Grzegorz Antos,

- dh Aleksander Makówka,

- dh Stanisław Mika.

Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak za wzorową współpracę z KP PSP w Wadowicach oraz organizację akcji honorowego krwiodawstwa wśród strażaków na terenie powiatu uhonorował pamiątkowymi dyplomami druhów: Janusza Ciężadlika i Marka Kwaśnicę.

FOTOGALERIA

Część teksu i zdjęcia Starostwo Powiatowe