Telefon: 510-425-170

Email: ospbrzezinka@o2.pl

dz s paszDługi weekend majowy obfitował w wiele świąt. W tym roku obchodzonym szczególnie bo w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej Gminie główne uroczystości odbyły się w 3 maja w Paszkówce.

FOTOGALERIA

obejrzyj filmiki

Świętowano uroczyście rocznicę podpisania Konstytucji 3-majowej, Święto Strażaka przypadające 4 maja, a także święto Matki Boskiej Królowej Polski.

Przy budynku Wiejskiego Domu Kultury w Paszkówce zebrały się delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Brzeźnica i Wielkich Dróg oraz delegacje z pocztami sztandarowymi z naszych szkół, przedstawiciele władz gminnych i Zarządu Gminnego OSP. Zebrani, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Sosnowic pod batutą Gabrieli Jaskierni przemaszerowali do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. Marka Holotę i ks. kanonika Adama Lenarta kapelana strażackiego. Po zakończeniu nabożeństwa zebrani przemaszerowali na pobliski cmentarz parafialny gdzie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod krzyżem ku pamięci strażaków oraz na grobie Nieznanego Żołnierza oddając cześć poległym za Ojczyznę.

Następnie wszyscy udali się na uroczysty apel przy WDK w Paszkówce. Przy odegranym przez orkiestrę hymnie poczet sztandarowy wciągnął biało-czerwoną flagę na masz. Głos zabrał Wójt Gminy Brzeźnica, a zarazem Prezes Zarządu OSP Gminy Brzeźnica. Skierował słowa podziękowania dla druhów strażaków i ich rodzin za gotowość do niesienie pomocy innym. Odniósł się również w swej wypowiedzi do Święta Flagi (obchodzonego 2 maja) i Święta Konstytucji 3 Maja. Szczególnie dziękował za uczestnictwo w uroczystości dzieciom i młodzieży. To właśnie najmłodsi, uczniowie Szkoły Podstawowej w Paszkówce pod opieką swoich nauczycieli przygotowali program artystyczny poświęcony patriotycznej rocznicy powstania pierwszej w dziejach europy, a drugiej w świecie nowoczesnej konstytucji. Usłyszeliśmy patriotyczne wiersze i piosenki. Na zakończenie oficjalnej uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na gorący posiłek, ciasto i napoje.

Ale atrakcje na tym się nie zakończyły. W godzinach popołudniowych na płycie stadionu sportowego LKS Dąb Paszkówka odbył się pokaz statyki śmigłowca wojskowego, który przyleciał do nas z jednostki wojskowej w Krakowie. Chętni, których nie brakowało, mogli obejrzeć lądowanie i star śmigłowca oraz zwiedzić jego wnętrze.

Świętowanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych zorganizowanym przez Parafię w Paszkówce w Domu Integracji Społecznej.

 

TEKST I ZDJĘCIA - CKIP W BRZEŹNICY